Az emberi reproduktív rendszer férfi és női reproduktív szervekből és szerkezetekből áll. Növekedését és aktivitását a hormonok szabályozzák. A rendszer fő funkciója a férfi és női csírasejtek (ivarsejtek) létrehozása, biztosítva ezzel az utódok növekedését és fejlődését.
A reproduktív szervek patológiáit három csoportra osztják:
• Gyulladásos betegségek, amelyeket patogén mikroorganizmusok okoznak.• Hormonális szexuális betegségek, amelyek az endokrin rendszer szervi meghibásodása következtében alakulnak ki.• A nemi szervek hiperplasztikus vagy disztrofikus jellegű betegségei – daganatok és ciszták.
Ezek többségének kezelése nem klinikánk speciális területe, de az ayurvédikus gyógyászat eredményeit felhasználjuk a reproduktív rendszer egészségének és fiatalságának megőrzésére és a sikeres eredmények elérésére.
Gyakran előfordul, hogy klinikánkon a kezelést követően gyermekáldásnak örülhetnek a korábban utódnemzésre alkalmatlannak ítélt párok.
A CALENDULA Klinika által kezelt nemi rendellenességek
Csökkent libidó
Olyan szexuális diszfunkció, amely a szexuális vágy csökkenésében nyilvánul meg. Különféle okok (általános betegségek, elhúzódó szexuális absztinencia, endokrin szervek kóros állapota, bizonyos gyógyszerek szedése stb.) okozhatják. A működési zavar veszélyes, mivel a szexuális tevékenység szabályszerűségének megzavarásához, a medencei szervek pangásához vezet és pszichológiai problémákat okoz.
Alacsony tesztoszteronszint
A tesztoszteron a fő nemi hormon a férfi testben. A herékben és a mellékvesekéreg sejtjeiben termelődik, és felelős a szekunder szexuális tulajdonságok kialakulásáért a pubertás ideje alatt. A tesztoszteron maximális szintjét a férfiaknál 18-30 éves korban figyelik meg, amely után fokozatosan csökken. Az alacsony tesztoszteronszint a férfiakon reproduktív és merevedési rendellenességek kialakulásához vezet.
Az erekciós diszfunkció merevedési zavart jelent, ami lehetetlenné teszi a közösülést. A hasonló nemi diszfunkció az életkorral növekszik és a 60 éves vagy annál idősebb férfiak 70%-ánál figyelhető meg.
*Férfi és női meddőségről akkor beszélhetünk, ha a pár képtelen gyermeket nemzeni, annak ellenére, hogy egészséges nemi életet élnek fogamzásgátlók használata nélkül. Néhány évtizeddel ezelőtt az esetek 80%-ában agyermekáldás hiányát a nők patológiájával magyarázták, ma ez az arány 55–60%-ra csökkent.
A klimax a nők szexuális funkcióinak elhalványulási ideje a test fiziológiás és hormonális változásai miatt. Ez a folyamat rendszerint 45 év után kezdődik és mintegy 10 évig tart. A menstruáció fokozatos megszűnésével nyilvánul meg.
A női menopauza fő tünetei: hirtelen hőhullám, fokozott ingerlékenység, érzékenység, izzadás, vérnyomás ingadozások, alvászavarok stb.
A férfi menopauza során szintén megfigyelhetők a hőhullámok, a hőérzet, az izzadás, a tachikardia, a vérnyomásesés és a gyengülő erekció. Ez általában 50 és 60 év között fordul elő. A tesztoszterontermelés csökkenése a prosztata (prosztata) szerkezetének és károsodott aktivitásának megváltozásában nyilvánul meg. A férfiaknál a menopauza egyik súlyos problémája a prosztata adenoma.
Leucorea – a hüvely nyálkahártyái a Candida gombával társulnak. E rendellenességek gyógyítására hagyományosan antibiotikumokat javasolnak. A betegség oka azonban a dysbiozisban rejtőzhet: egy vékony hártya választja el a végbelet és a hüvelyt, ugyanazok a nyirok- és kapilláris sinusok táplálják és ürítik a vért. Dysbiozis esetén a kapilláris rendszer zavart, ezért a kórokozó flóra behatol a hüvelybe. Ebben az esetben fontos a test megtisztítása, valamint a bélfunkciók helyreállítása.
A legrégebbi orvosi gyógyászatnak külön területe van a szexuális egészséggel, a nők és a férfiak reproduktív funkcióinak megfiatalítására vonatkozóan.
A Vajikarana a Rasayana alszakasza, olyan terápia, amelynek célja az öregedési folyamat megakadályozása és megállítása. Az Ayurvéda gyógyító mechanizmusa kiterjed a szervezet öregedésének lassítására, valamint a reproduktív szervek megújulásának elősegítésére.
Módszerek
Táplálkozás – a speciálisan összeállított étrendnek olyan termékeket kell tartalmaznia, amelyek támogatják a hormonális szintet: férfiak esetében a fehérje, amely gyorsan tesztoszteronná alakul, a nők számára fontosak a fitoösztrogének;
Gyógynövény terápiák – évezredek óta az Ayurvéda azonosította a leghatékonyabb növényeket a nők és a férfiak reproduktív rendszereinek helyreállításához. Például az ashwagandha (Vitnania Somnifera) normalizálja a luteinizáló és a tüszőket stimuláló hormonok szekrécióját, helyreállítja a petefészek, valamint a myometrium működését. A reproduktív rendszert befolyásoló egyéb erős növények az orchis (Órchis), a fénylő spárga (Asparagus lucidus L.), illetve a hagyományos spárga (Asparagus officinális).
Az Ayurvéda sokféle gyógyszert készített gyógynövényekből a fiatalításhoz és a reproduktív szervek kezelésére. Ezeket rasayanának és vajikaranának hívják – a terápiás rendszerek nevével. A gyógynövényes összetevők mellett nemesfémeket és ásványi anyagokat adnak a receptúrához. Ismételt égetéssel és őrléssel ezek az összetevők szerves vegyületté alakulnak – basmavá, amely a növények szinergistája, fokozza hatását és növeli a hatékonyságot;
Gyakorlatok – a jógában és a pranajamaban számos olyan módszer létezik, amelyek képesek bizonyos izomcsoportok megerősítésére és megfeszítésére, beleértve a medencefeneket, a hüvelyt, a feneket, a hast;
Eljárások – a reproduktív rendszer szerveinek megfiatalítására, speciális masszázst és kompresszeket alkalmaznak. Megfeszítés, hűtés, melegítés, hidratálás és más eljárások a bőr, a kötőszövet és az izomrendszer befolyásolására. A marma-terápiás módszerek lehetővé teszik további hő és nyomás felhasználását bizonyos pontok stimulálására, reflex feszültség vagy kompresszió előidézésére és ezáltal a szövet tónusának növelésére.
A fürdők is hasznosak – vaj és tej. Amikor az egész testet hasonló oldatba merítik, a bőrön áthaladnak a zsírban oldódó anyagok, amelyek bizonyos gyümölcsökből, növényekből, állati termékekből nyerhetők ki;
Belső terápia – beöntés, tamponok, kúpok a hüvely mély izmait, a méhet, a kiegészítőket belülről érintik, feszesítik, összehúzzák, hidratálják és táplálják.
Az ajánlott programok: Rasayana – Vajikarana; Komplex Panchakarma